O metodě
Náš výzkumný program se zaměřuje na rozvoj silného cirkadiánního rytmu, který je nezbytný pro dobré zdraví a pohodu. Cirkadiánní rytmus je přirozený vnitřní proces, který reguluje cyklus spánku a bdění. Má zásadní význam pro mnoho aspektů naší fyziologie, včetně nálady, hladiny energie a produkce hormonů.
Náš výzkum identifikoval několik klíčových strategií, které mohou lidem pomoci rozvinout a udržet silný cirkadiánní rytmus. Patří mezi ně zavedení konzistentního spánkového režimu, vyhýbání se jasnému světlu před spaním a vyhýbání se kofeinu a alkoholu ve večerních hodinách. Zavedením těchto strategií mohou jednotlivci zlepšit kvalitu svého spánku a cítit se během dne odpočatější a plnější energie.
Co můžete očekávat
Kromě zlepšení spánku může silný cirkadiánní rytmus podpořit zdravé stárnutí a dlouhověkost. Výzkum ukázal, že jedinci s dobře regulovaným cirkadiánním rytmem mají nižší riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby, a méně často u nich dochází k poklesu kognitivních funkcí. Jednotlivci mohou podpořit své celkové zdraví a pohodu tím, že si vytvoří silný cirkadiánní rytmus.
Náš výzkumný program se zaměřuje také na význam vystavení přirozenému světlu pro udržení silného cirkadiánního rytmu. Přirozené světlo hraje klíčovou roli při regulaci cyklu spánek-bdění a může pomoci jedincům cítit se během dne čipernější a plnější energie. Zařazením pravidelných venkovních aktivit a maximalizací expozice přirozenému světlu mohou jednotlivci podpořit svůj cirkadiánní rytmus a zlepšit své celkové zdraví a pohodu.
Prostřednictvím našeho výzkumného programu si osvojíte návyky vedoucí k silnému cirkadiánnímu rytmu a tím pomůžete zlepšovat své celkové zdraví a pohodu. Zavedením našich doporučení (zjištěných na základě našeho výzkumu) můžee docílit spokojenějšího života. Navíc, účast ve výzkumu nic nestojí.
Registrace
V rámci výzkumu aplikujeme vědecky podložené metody* do běžného života a sledujeme jaký mají vliv na výkonnost, spánek a pociťování stresu.
Přihlaste se do studie vyplněním dotazníku.
Vyplnění dotazníku kolem 20 minut.
Po zaevidování (může trvat až dva týdny) vás budeme kontaktovat a domluvíme se na možnostech vašeho zapojení do výzkumu. Každý účastník prochází třemi částmi výzkumu.
1. část - registrace a výběr metody, která by se vám nejvíce líbila**. My vám pak pošleme email se všemi podrobnostmi (některé medoty mohou probíhat online, na jiné se musíme setkat osobně).
2. část - provedení „experimentální části“, nemusíte se vůbec ničeho bát, podle výběru metody absolvujete daný program a se vším vás seznámíme předem. Tato část vám zabere dva dny, kdy se uvidíme fyzicky (prvotní a finální měření) a bude to na Fakultě vojenského zdravotnictví – Třebešská 1575, Hradec Králové.
3. část - vyhodnocení, kde si vzájemně řekneme výsledky experimentu a zhodnotíme nasbíraná data společně.
Pro hodnocení námi připravených metod využíváme dotazníky, data z nositelné elektroniky (můžeme bezplatně zapůjčit) a tvoje subjektivní hodnocení. Ze studie můžeš kdykoliv odejít. Veškeré podrobnosti o tom, jak zpracováváme osobní údaje, najdete zde: GDPR, Souhlas s výzkumem.
* Naše označení, pro jednotlivé techniky a technologie
** Vše závisí na kapacitách jednotlivých termínů, ale zkuste vyzkoušet něco nového,
i když vás metoda nezaujme hned napoprvé.
Kontakt
Kontakt
Fakulta vojenského zdravotnictví
Třebešská 1575
Hradec Králové
Telefon: +420 973 253 088
Email: info(zavinac)vyzkumododolnosti.cz